Wierzba wyrośnie nawet spośród patyczka gałęzi.

Wierzba urośnie nawet spośród patyka gałęzi.

Mając na uwadze ten fakt, zdołamy z niej wykonać niespotykane formy ogrodzenia. Na skutek tego nasze ogrodzenie pozyska niespotykany charakter a także będzie się faworyzować wśród ogrodzeń w okolicy.

Wzrastające na działkach oraz bagiennych łąkach wierzby od jakiegoś czasu zagościły w domowych zieleńcach. Doceniliśmy je za urodę i wiosenne kotki. Nie są pracochłonne, postulują tylko co niemiara wilgoci i nie dużo światła. Zaspokoją się niby każdą glebą.


Mało roślin podoła także tak samo ekspresowo stymulować utracone odrosty oraz odrośle. Wierzby nader swobodnie odtwarzają także własny system korzeniowy. Wystarczy, iż obcięty czy też nawet złapany pęd zanurzony w słotnej ziemi po kilku tygodniach ukorzeni się oraz zwróci zaczątek kolejnemu drzewu. Wybitna osoba wpadła na idea, aby z wierzb wykonywać plątane sztachety w płocie czy też parkany zalane liśćmi. Pewnie pożądane byłoby mieć tak szlachetne płot. Najlepiej do wybudowania takiego płotu zastosować poniższe gatunki wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), zwana konopianką, oraz jej rozliczne odmiany (np. Salix x smithiana)
wierzba purpurowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Każde te warianty wierzby na ogrodzenia mają nieco wspólnych własności:

generują proste, długie oraz niezmiernie plastyczne pędy – dzięki temu można swobodnie modelować kształt ogrodzenia;
w mgnieniu oka odrastają po ścięciu- w skrótowym czasie zdołamy wypleść zupełne przęsło na ogrodzenie;
nadzwyczaj swobodnie się ukorzeniają- nie potrzeba specjalistycznej mądrości do instalacji takiego ogrodzenia wykonanego z wierzby.

Jak posiadamy już pomysł na postać płotu, musimy zakupić właściwe wierzbowe gałęzie na płot. Niestety, odnalezienie ich w przesłankach zwykłych jest żmudne, ponieważ dziko wzrastające krzaki rzadko emitują wielce długie a zarazem proste pędy. Najlepiej jest przewidzieć własną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na skutek będzie trzeba zaczekać nieco lat.

W celu rozwiązania plantacji wierzby na płot wyłówmy nasamprzód lokalizację w skwerze, malutko przez nas nawiedzane i najmniej zauważalne.Wiosną, w marcu lub w kwietniu, posadźmy tam flancy, spośród jakich wyrosną tzw. rośliny mateczne.

Jak flanc użyjmy zdrewniałe wierzbowe jednoletnie witki długości 25-30 cm, jakie możemy dostać spośród dziko wzrastających roślin. Zanim posadzimy należy je zanurzyć na 24 h w głębi, aby się odpowiednio napiły, po czym wkopać w glebę, właściwie iżby wystawał wyłącznie ostatni pączek. Musimy pamiętać, że rośliny prędko się grubieją, więc powinny dojrzewać w odstępie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok kalendarzowy bądź dwa poobalamy roślinom bez ograniczeń dojrzewać, po czym ścinamy je| na wielkość ok. 20cm.
Wówczas po tym zabiegu wypuszczą krzepkie, proste pędy, jakich wiosną nowego roku możemy zastosować do budowy naszego ogrodzenia. Roczne witki rzadko przewyższają 2m, wobec tego na dłuższe musimy poczekać chociaż jeszcze dwanaście miesięcy.

Z jednej rośliny uzyskamy od kilku aż do kilkunastu gałązek, jakie można zastosować do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s